Teslimat ve İade

Ürünümü iade etmek istiyorum, iade şartları nelerdir?

Satın aldığınız ürünü (Kişisel Bakım ve Hijyen ürünleri hariç) kullanılmamış, etiketi koparılmamış ve satılabilirlik özelliğini yitirmemiş olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren  14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Kolye ve diğer takı ürünlerinde iade malesef kabul edilmemektedir. Kişisel bakım, hijyen ve kişiye özel kategorisindeki ürünleri; ambalajı açılmamış, etiketi koparılmamış, denenmemiş ve kullanılmamış olmaları halinde, 14 gün içerisinde kargoya teslim edilmesi şartıyla iade edebilirsiniz.


Yurtiçi İade Prosedürü:

Ürünü teslim aldığınız kutu ve faturayla birlikte (varsa tüm aksesuarlarıyla) Yurtiçi Kargo ile peşin ödemeli olarak iade yapabilirsiniz.

Eğer kapıda ödeme ve banka kartı seçeneği ile sipariş verdiyseniz; 0232 484 42 45 no’lu müşteri destek hattıyla iletişime geçebilirsiniz.

Ücret iadesi yapılırken kargo masrafı ve kapıda ödeme ile satın alındıysa, kapıda ödeme masrafları düşülerek hesabınıza havale işlemi gerçekleştirilir.

İade Adresi:

Kleo Kozmetik - Burcu Aysel

Adres : 878 sokak no 8 Konak / İzmir

Telefon : 0232 484 4245

İade ettiğiniz ürünler firmamıza ulaştıktan sonra, bilgilendirme SMS’i paylaşılmaktadır. Ürünler firmamıza ulaştığı andan itibaren 15 ile 30 gün içerisinde iade işlemi gerçekleştirilir. İade süreciniz ile ilgili yetkililerimiz size geri dönüş sağlayacaklardır.